fundusz emerytalny hellp

Zaczęty przez marax, 01 Sty 2008, 23:14:49

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

marax

Witam! Mam prośbę do wszystkich, którzy się na tym troche znają, bo ja na razie się nie orientuję w temacie. Pomózcie wybrać mi jakiś dobry fundusz emerytalny, bo dostałem pismo z ZUSu, że do 14.01 muszę sobie jakiś wybrać, inaczej mnie "rozlosują";), a nie chciałbym trafić do słabego. Szukałem w rankingach i z tego co widzę przoduje ING NN... Czy ma ktoś doświadczenia z tym funduszem, ewentualnie chciałby mi polecić jakiś inny??

zuzia

Cytat: "maraxela"Szukałem w rankingach i z tego co widzę przoduje ING NN...
ja jestem w ING i jestem zadowolona z obslugi. O kasie trudno cos powiedziec bo to dopiero za pare lat, ale faktem jest, ze przoduje w rankingach od kilku lat a to o czyms swiadczy :)

mika

ING jest dobry, ja przed wyborem się nad nim zastanawiałam, ale z powodu że lubie inwestycje agresywne wybrałam ofe polsat, jest najlepszy w pomnażaniu pieniędzy od kilku lat. ING jest dobry bo ma bardzo dużo członków, Polsat ma sporo mniej, nie jest tak popularny, natomiast pracują tam bardzo dobrzy ekonomisci i analitycy.

magdalinska

moim zdaniem wszystkie w czołowce sa porownywalne, a rankingów jest wiele, kazdy fundusz pokaze ci ten ranking, w ktorym jest na pierwszym miejscu lub w scislej czolowce. ja jestem w commercialu

errata

ING i CU wysoko stoją w rankingach, bo mają dużo członków, zarabiają może i dużo, ale co najważniejsze mają najwyższe koszty prowadzenia rachunków, które to "zjadają" zyski wypracowane, ale o tym się nie mówi.
Polsat owszem pnie się do góry, ale jest mały więc istnieje ryzyko, że sobie może nei proadzić.
Nie jestem zbyt na bieżąco, który OFE najbardziej teraz jest dobry, bo juz w tym temacie nie pracuje od jakiegoś czasu, ale myśle, że dośc dobrze działa Generali.

Z drugiej strony z OFE w przyszłości do emerytury dostaniemy 100-150 zł miesięcznie więc nie jest to jakaś zawrotna kwota, czyli nie warto specjalnie się tym przejmować. Warto za to dobrze wybrać i w ogóle zinwestować w tzw. III filar.

marax

boze ja jestem za gorami za lasami 3 filar pierwsze slysze  :shock:  :shock:  :shock: chyba musze sie doksztalcic bo cos cieniutko z moja wiedza cieniutko z moja wiedza cieniiutko

zwierzatko_mojej_mamy

ja mam ING, moja mama comerciala, i to by byla cala wiedza moja na ten temat :)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl

rubin04

A mnie kiedys WYLOSOWALI.. Wiem, zalose.. Jestem w BANKOWYM - nawet nie wiem kto nim zarzadza... Zbieram się do zmiany tego (bo juz minęlo iles tam lati można bezpłatnie zmienic) ale jakos zabrac się nie mogę...
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

foszek

Mnie rowniez wylosowali... Jestem w DOM, choc troszke sie wkurzylam, bo nie przyslali mi zadnego pisemka przypominajacego. Ale i tak chyba mnie to nie dotyczy, bo obejmuje mnie tylko rok skladek w Polsce a teraz pracuje w DE i tutaj najprawdopodobniej dostane emeryture.

elve

Ja jestem w ING NN, ale jak pisze errata, to nie ma większego znaczenia. Myślę o III filarze, ale to dopiero jak zmienię pracę

Kasia

mi kiedyś jakiś "fachowiec" mówił że nie ma co pchać się do najlepszych bo oni już w górę nie idą
natomiast można nieźle skorzystać wybierając dobry i wspinający sie fundusz
bo za nasze składki kupujemy tansze jednostki
a jak fundusz sie pnie to rośnie cena jednostki rośnie i my zyskujemy
bo kupiliśmy jednostki tanio a przy emeryturze "sprzedajemy" je drożej

od innej osoby słyszałam że np. CU nie ma już możliwości inwestowania
gdyż mając tylu klientów mają do zainwesowania DUŻO srodków
i nie maja gdzie ich inwestować
bo jest jakiś limit że tyle i tytle można inwestowac za granicami PL
a reszte w trzeba w PL, no i oni nie maja za bardzo juz gdzie inwestować więc ich jednostki stoją

magdalinska

niestety, tak jak napisala errata, chyba tylko ratuje nas odkladanie na III filar ... ale jak to robic, jesli jest tyle wydatkow biezacych??!! o emeryturze sie nie mysli.....

rubin04

nowłasnie - może ktoś cos wiwe o 3 filarze? Bo ja i M. powoli o tym myślimy... Ale bardzo powoli..
Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
  Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login

mika

my mieliśmy w poprzednim urzędzie coś takiego jak pracownicyz program emerytalny to jest właśnie III filar i tam mam odłożone trochę środków - teraz już tam nie będzie inwestował nasz nowy urząd bo nie może - te środki zostają, ten fundusz to DWS, a poprzedni pracodawca odkładał tam 7% pensji brutto przy czym nic mi nie zabierali z pencji bo to szło z funduszu świadczeń pracowniczych, więc zorientujcie się u siebie w pracy czy wasza firma ma coś takiego lub podsuńcie w kadrach pomysł założenia tego, przez cały okres pracy nazbiera się tam sporo kasy, a więksi pracodawcy mają obowiązek zakładania FśP więc i tak pieniądze na ten cel muszą być... teraz powoli się zastanawiam nad założeniem czegoś jeszcze na własną rękę ale najpierw muszę dostać nowe warunki płacy... większość funduszy inwestycyjnych ma takie oferty III filaru

errata

III filar najlepiej założyć sobie samem, i im wcześniej się to zrobi tym składka jest mniejsza, gdyż przez dłuższy czas można odkładać (np. przez 25, a nie 10 tą samą sume). W sumie bardzo fajna sprawa, choć faktycznie ciężko wygenerować w miesiącu czasami składkę na ten cel. Niestety obecnie jest to konieczność, jeśli na emeryturze chcemy godnie żyć.
Kolejna sprawa to, że mając 45 (50, czy więcej lat) możemy te 80 tys. zainwestować, gdzieś dalej skoro nie będziemy ich wtedy potrzebować, bo się będzie np. jeszcze pracowało.
A kolejna sprawa to to, iż niektóre banki respektują taki fundusz jako formę zabezpieczenia. Oczywiście, jak już tam jest jakaś konkretna sumka nazbierana :)

Cytat: "rubin04"A mnie kiedys WYLOSOWALI.. Wiem, zalose.. Jestem w BANKOWYM

nie warto się przejmować, bo naprawdę z każdego funduszu nawet najlepszego otrzymamy, tak jak już wcześniej pisałam 100-150 zł.

agnes

Dzieki mojemu M, ktory zajmuje sie doradztwem finansowym,co miesiac wplacam sobie 100 zl na tzw. III filar, specjalnie wybralam taki, w ktorym  nie moge ruszyc kasy przez pierwsze 3 lata (co by mnie nie kusilo wyplacanie kasy)... i ktory wypracowuje oczywiscie dobre zyski :) dzieki temu (wg.szacunkow specjalistow)w wieku 55-60 lat nie bede sie musiala martwic czy chce mi sie jeszcze pracowac albo.... kupie sbie domek na Mazurach, jak pisze errata im wczesniej zaczniemy oszczdzac tym lepiej dla nas... tym bardziej ze wg specjalistow w 2012 roku ZUS moze zbankrutowac  co za tym idzie pokolenie dzisiejszych 30latkow bedzie mialo emetytury ...ponizej krytyki :)
pozdrawiam  ;-)

ps.maraxela radze Ci udac sie do profeslonalnej firmy, ktora nie tylko dobierze Ci OFE ale zajmie sie jego serwisem , w sensie co roku bedzie sprawdzac czy ZUS terminowo przelewa skladki do OFE ( z doswiadczenia wiem ze tego nie robi...) jesli bedziesz chciala wiecej informacji napisze Ci na priva
url=http://www.waszslub.pl]Guests are not allowed to view images in posts, please Register or Login
[/url]

jusia

agnes napisz prosze (jesli chcesz to na pw) jaki III filar wybrałaś, bo my się właśnie zastanawiamy nad wyborem
"Ten co chce- szuka sposobu, ten co nie chce- szuka powodu"

marax

hmmm ja jak na razie mam zarobki ponizej krytyki gdyz jeszcze studiuje i sobei dorabiam na 3/4 etatu za 700 zl wiec to smiechu warte ale jakis fundusz musze wybrac miejmy nadzieje ze po studiach bede zarabiac chociaz srednia krajowa  :-/  :-/ prosze na priv cos wiecej jezeli mozesz.Moj maz ma napisane na zes remua "kwota obnizenia podstawy na ubezpieczenie spoleczne z tytulu oplacania skladek w ramach pracowniczego programu emerytalnego-co to wlasciwie oznacza bo moj maz nie ma pojecia  :mrgreen: a dzisiaj razem z zus remua dostalk informacje o rpzekroczeniu podstawy wymiaru skladeki nie ma nic odciagane na ubezpieczenie rentowe i emerytalne o co chodzi ??

zuzia

Cytat: "maraxela"a dzisiaj razem z zus remua dostalk informacje o rpzekroczeniu podstawy wymiaru skladeki nie ma nic odciagane na ubezpieczenie rentowe i emerytalne o co chodzi ??
jest kwota graniczna dotyczaca oplacania skladek ZUS (to tak w skrocie). Jezeli przekroczysz ta granice (zarobkami) to pobieraja ci juz tylko skladke bodajze chorobowa.
Wszystko jest ok. Nadal ma sie ubezpieczenie etc. Ma po prostu wiekszy dochod do dyspozycji (tylko podatek wiekszy bo skladki sa naliczane przed podatkiem wiec jak ich nie ma to po prostu ma do zaplacenia wyzszy podatek, ale i tak wychodzi na plus).
Jest to liczone w skali roku, w dniach (tzn. kiedy dokladnie przypada przekroczenie). W nowym roku to od nowa idzie wiec bedzie mial znowy skladki naliczane.

marax

a kiedy mozna zlozyc taka deklaracje ze chce sie podatek liniowy ?? bo teraz on musi placic chyba az 30 % bo cos tam przekroczyl ?? ale aj jestem ciemna jak tabaka w rogu  :mrgreen:

mika

maraxela, rozumiem że mąż prowadzi działalność gospodarcza, jeśli tak to ma czas do 21 stycznia do wybrania formy opodatkowania - jeśli chcesz więcej info o opłacalności tego sposobu opodatkowania to w dizsiejszej gazecie prawnej jest cały artykulł na ten temat - z tego co czytam - jeśli twój małzonek musi placić podatek 30% to jest to drugi próg więc opłaca mu się przejść na liniowy bo osiąga spore dochody, należy jednak wziąć pod uwagę fakt że przy tej formie opodatkowania likwidowane są wszystkie ulgi - więc jeśli np w przyszłości będziecie meili dziecko i będziecie się rozliczali wspoólnie nie będziecie mogli odliczyć ulgi prorodzinnej

[ Dodano: 03-01-2008, 13:27 ]
ooo wyczytałam szczegóły - przy tej formie opodatkowania liniowej nie można się rozliczać wspólnie!!! oraz ta forma jest korzystna (wyliczyli to tu dokładnie) dopiero jeśli osiąga się dochód min. 3848.50 z działalności gosp. miesięcznie a 46 418 .40 rocznie - poniżej się nie opłaca

marax

eee to ja juz calkiem jestem glupia maz jest zatrudniony na umowie o prace :) a co jak sie ma umowe o prace to nie mozna sobie wybrac sposobu opodatkowania  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: ?????? :roll:  :roll:  :roll: jakie t dorosle zycie zawiklane.No i nie rozumiem przeciez chyba co rok mozna sobei zmieniac sposob opodatkowania raz tak raz tak  :mrgreen:  :mrgreen: alez ze mnie marzycielka :-P

zuzia

Cytat: "maraxela"a co jak sie ma umowe o prace to nie mozna sobie wybrac sposobu opodatkowania     ??????
nie :(


zwierzatko_mojej_mamy

maraxela, dlatego tez zona malo zarabiajace jest nazywana sposobem na nieprzekraczanie progu  :)
oprócz marzeń, warto też mieć wódkę


http://metryczki.pl/
www.annawilk.pl